Hazard w różnych epokach

Gry losowe zawsze towarzyszyły ludziom. Wszyscy od czasu do czasu lubią oddać się w ręce fortuny, aby przekonać się, czy tym razem się uśmiechnie, czy może jednak nie. W ten sposób można zrzucić z siebie część odpowiedzialności i w razie niepowodzenia powiedzieć, że to po prostu brak szczęścia. Dlatego już w starożytności obstawiano zakłady. Początkowo nie wyglądało to, tak jak dzisiejsza rozgrywka w nowoczesnym 20Bet, ale z całą pewnością dawało tę samą frajdę.

Oto kilka epok cywilizacji człowieka z perspektywy dostępności do gier losowych. Okazuje się, że w różnych cywilizacjach świata pojawiały się bardzo podobne formy gier losowych.

Starożytność

Hazard towarzyszył wszystkim starożytnym, wysoko rozwiniętym cywilizacjom. Czy to Egipt, Chiny, Indie, Grecja, czy Rzym – zawsze znalazła się jakaś popularna forma obstawiania pieniędzy na wynik losowy. Najczęściej grano w kości oraz różnego rodzaju loterie. Można było typować pogodę, czy urodzaj. Początkowo nie obstawiano pieniędzy, ale przede wszystkim dobra codziennego użytku. Co ciekawe hazard często był wiązany także z polityką, religią czy wojną. W Chinach grano nawet o niewolników.

Dowody potwierdzające występowanie hazardu w tych czasach znajdują się w inskrypcjach na piramidzie Cheopsa, a także w samej biblii, gdzie opisano żołnierzy grających w karty o szaty znajdującego się na krzyżu Jezusa. Skoro w tym czasie grano już w karty, to z pewnością znacznie wcześniej pojawiały się prostsze formy gier losowych.

Średniowiecze

Hazard w różnych epokach

W średniowieczu hazard nadal był popularny, ale coraz częściej pojawiały się surowe zakazy prawne i religijne. Grano przede wszystkim w Europie, Azji i Afryce. Królowały popularne gry karciane jak bakarat, czy pierwsze formy blackjacka. Bardzo duże podziały klasowe sprawiły, że karty były dostępne wyłącznie dla najbogatszych. Dlatego biedota skupiała się przede wszystkim na znacznie prostszych kościach.

Bardzo duży wpływ religii na kulturę sprawiał, że hazard w wielu cywilizacjach był uważany jako coś złego i nieetycznego. Dlatego zaczęły pojawiać się pierwsze zakazy, które dotyczyły przede wszystkim najbiedniejszych.

Nowożytność

To czasy, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze salony gier i pełnoprawne kasyna. Przybytki tego typu były dostępne przede wszystkim dla klas wyższych i służyły za miejsca spotkań dla elit. Salony gier oferowały rozbudowane zabawy hazardowe jak ruletka, bakarat, blackjack oraz poker. Oprócz klas wyższych bawiono się także w klasie średniej oraz robotniczej. Jednak kasyna były dostępne przede wszystkim dla najbogatszych.

W tym czasie zaczęto dostrzegać, że niekontrolowany dostęp do hazardu może prowadzić do negatywnych skutków społecznych i moralnych. Tak oto pobawiły się pierwsze zestawy praw związanych z hazardem. W niektórych rejonach świata zakazano go całkowicie, a w innych wprowadzono jedynie częściowe ograniczenia.

Współczesność 

Hazard w różnych epokach

Czasy współczesne można podzielić na dwie epoki. Lata świetlności hazardu w USA (lata 80. XX wieku), kiedy to rozkwitały luksusowe kurorty Las Vegas i Atlantic City oraz aktualne lata, w których rządzą przede wszystkim kasyna internetowe.

Pomimo rygorystycznych zakazów związanych z uprawianiem i udostępnianiem hazardu, na świecie powstały strefy wolne od zakazów. To przede wszystkim wspomniane Las Vegas, Monako, czy Makau. Dodatkowo jest jeszcze Internet, który daje praktycznie nieskończone możliwości zabawy. Bawić się można przy wszystkich formach rozgrywki losowej, a zainteresowany zawsze znajdzie coś, co zapewni mu zabawę na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *